Perkarbonát sodný se používá jako bělící prášek při praní a čištění. TAED (aktivátor perkarbonátu sodného) jej umožňuje používat i při praní na nižších teplotách (pod 60°C).
Bělící prášek - perkarbonát sodný - je sloučeninou peroxidu vodíku a uhličitanu sodného. Při působení tepla a vlhka se kyslík uvolňuje a tvoří peroxid vodíku, který má bělící (rozjasňuje zašedlou bílou barvu, prevence zašednutí prádla, praní plenek) a dezinfekční účinek.
Je vhodný i pro namáčení (bílého nebo stálobarevného) prádla. Poradí si se skvrnami od vína i trávy a je skvělým pomocníkem při skvrnách od krve – stačí namočit zakrvácený kapesník do teplé vody s perkarbonátem a problém je v okamžiku vyřešen. Výhodou je, že tento roztok dokonale vyčistí i umyvadlo, do kterého jste kapesník vložili. Výborně odmašťuje.
Jeho nevýhodou je, že se rozpouští a účinkuje až při teplotách nad 60 °C. Proto se do perkarbonátu přidává TAED (Tetraacetylethylendiamin, Aktivátor perkarbonátu sodného) v koncentraci cca 5%. TAED aktivuje perkarbonát již při teplotách od 30°C.
Kombinací perkarbonátu a TAED získáte ekologický a nealergizující prací prostředek na bílé a stálobarevné prádlo.
Jaké je jeho další využití?
Čištění odtoku: do odtoku nasypte 1-2 lžíce perkarbonátu a zalijte hrníčkem teplého octa. Ocet s práškem vytvoří pěnu a rozpustí mastné usazeniny. Nechte působit alespoň 15 minut a poté propláchněte teplou vodou.
Čištění pračky: do bubnu prázdné pračky nasypte cca 200g kyseliny citrónové, přidejte 2 lžíce perkarbonátu a pračku pusťte na 60-90°C (postačující bude kratší cyklus).
Čištění WC: do WC nasypte 1-2 velké lžíce perkarbonátu a zalijte 1,5l horké vody. Nechte působit alespoň 15 min a následně vyčistěte WC kartáčem. Pokud se ve vaší toaletě vyskytuje vodní kámen, nechte prášek působit přes noc a pro zvýšení čistícího účinku přidejte lžíci odstraňovače vodního kamene nebo 1/2 hrníčku teplého octa. Pokud se nepodaří odstranit dlouhodobé usazeniny, opakujte postup znovu, případně použijte mechanickou sílu – gumovou rukavici a drátěnku.
Vyrobeno v Německu a Číně (TAED).