Jak nám plastové láhve škodí?
PET LÁHVE
V současnosti najdete na trhu nepřeberné množství nápojů, ale téměř všechny mají stejný obal – PET (polyethylentereftalitovou) láhev. Je levná, lehká, nerozbitná. A když se vám poškodí, v obchodě si koupíte druhou za pár centů i s chutným obsahem. Má to však háček – Vaše zdraví.
Při výrobě PET lahví se používá jako katalyzátor oxid antimonitý – jeho stopy zůstávají v obalu a při vyšších teplotách prostředí (láhve na slunci či v autě) se uvolňuje do nápojů. Je karcinogenní a způsobuje chromozomální poruchy. Děti žen, které byly vystaveny vyšším dávkám oxidu antimonitého, měly v prvních 12 měsících zpomalený vývoj. A přestože při teplotě 22°C je jeho množství v 0,5l nápoji minimální, se stoupající teplotou prostředí se zvyšuje. Rovněž se uvolňované množství oxidu antimonitého zvyšuje u poškozených lahví - čím déle láhev používáte, tím více oxidu antimonitého dostanete do těla.
Výzkumníci také zjistili, že balená voda obsahuje nanoplasty a mikroplasty. Tým testoval řadu značek balených vod populárních v USA. V některých vzorcích objevili až 370 000 částic na litr, z nichž až 90 procent byly nanoplasty. To představuje v průměru asi 240 000 nanoplastických částic v každém litru, což je až 100krát více než předchozí odhady. Nejběžnějším plastem, který našli, překvapivě nebyl stejný materiál jako láhev, ale sloučenina zvaná polyamid. Je ironií, že to tvoří filtry používané k čištění balené vody. Materiál plastových lahví, PET, byl také běžný. Více se dočtete v překladu zde.
Doposud neumíme říci jak velký vliv na naše těla mají mikroplasty a nanoplasty, ale už se našly nejen v lidské krvi, v placentě ale dokonce i v mozku. (více)
POLYKARBONÁTOVÉ LÁHVE (PC)
Bohužel, ačkoli polykarbonáty obsahují bisfenol A (BPA), který prokazatelně způsobuje problémy s vývojem mozku a hormonálního systému dětí před i po narození, téměř všechny kojenecké lahve na mléko či dětské nápoje se vyrábějí právě z nich, jelikož jsou vzhledově podobné sklu, ale jsou lehké a nerozbitné. BPA je hormonální disruptor – způsobuje pokles spermií u mužů, u žen zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. (Dlouhodobé kojení výrazně snižuje riziko rakoviny prsu kojící matky a poskytuje dítěti optimální přísun všech živin a podnětů pro rozvoj jeho nervové soustavy).
Kromě toho studie ukázaly, že kojenecká výživa připravená v PC lahvích může uvolňovat miliony mikroplastů a mnoho zpracovaných kojeneckých výživ je baleno v plastových nádobách.
Dokonce bylo zjištěno, že výkaly dětí obsahují několikrát více PC a PET mikroplastových částic než výkaly dospělých. Děti jsou tedy vystaveny vyšší koncentraci těchto látek než dospělí. A jak bylo zmíněno výše, nemáme podrobnější info o vlivu mikroplastů na lidské tělo.
PVC LÁHVE
Tyto láhve na nápoje by již měly být minulostí, jelikož obsahuje ftaláty, které jsou silnými hormonálními disruptory – tváří se jako estrogeny (ženské pohlavní hormony). Poškozují hormonální a imunitní systém lidí, prokazatelně způsobují astma u dětí, poškozují játra, ledviny a tvorbu kostí, jsou kancerogenní, ničí nervovou soustavu dětí i dospělých, jsou za poškozením novorozenců a jejich zpomaleným vývojem.
V EU jsou ftaláty zakázány v hračkách pro děti do 3 let, ale stále se mohou vyskytovat v hračkách nelegálně dovezených ze třetích zemí. U nás se PVC používá jako obalový materiál pro některé jogurty. Běžně naleznete v nabídce PVC podlahy, závěsy, misky a pod.
Pokud tedy hledáte bezpečnou láhev, měli byste se podívat po nerezové nebo skleněné. Abyste si správně vybrali, přehledně jsme zpracovali jejich výhody a nevýhody.
Zdroje:
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15287398609530898#.UbTwpkAwdlw
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17707454
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2702426/
http://lukezajac.blog.sme.sk/c/295850/Recyklace-plastových-lahví-a-přece-se-to-da.html
http://www.healthybuilding.net/pvc/facts.html
http://environment.about.com/od/healthenvironment/f/bisphenol-a-health-effects.htm
https://www.sciencealert.com/babies-might-have-more-microplastics-in-their-feces-than-adults-do