Už i vám zacinkal EduPage, že se ve vašem školním zařízení objevily vši?

Zdaleka neplatí, že vši jsou znakem nedostatečné hygieny. Nezabije je žádný domácí přípravek (zapomeňte na ocet na vši) ani chlórová voda. Pedikulóza je problémem ve školách a školkách hlavně během podzimu a zimy, kdy jsou děti blízko sebe v interiéru.

Vši ve vlasech - příznaky

Není pravda, že u vší se děti vždy škrábou. Svědění je otázkou individuální citlivosti. Jsou děti, které mohou mít zavšivavenou celou hlavu, ale nic nepociťují. A jsou děti, které se poškrábou už při prvním štípanci. Proto riziko nepodceňujte a prohlédněte hlavu i svému dítěti.

veš ve vlasech

Nejprve si řekněme, jak se veš vyvíjí: Dospělá veš naklade perleťově bílá vajíčka, která jsou pevně přichycena o vlasy v blízkosti pokožky pomocí háčku. Vajíčka - hnidy dozrávají asi 7 dní, kdy se z nich vylíhnou malé vši - nymfy. Ty rostou asi 10 dní, kdy se z nich stávají dospělí jedinci schopní se rozmnožovat. Dospělá veš je průsvitná, dokud se poprvé nenapije krve - tehdy se stává hnědou. Dospělá veš žije asi 30 dní a dokáže za život naklást 200-300 vajíček.

Jediným relevantním důkazem přítomnosti vší ve vlasech je nalezení nebo živé vši nebo vajíček přichycených na vlasech. Pokud máte dobrý hřeben, zachytí se na něm i vši i vejce.

Vši a hnidy na vlasech

 

Jak na vši

Mnohé přípravky z minulosti se staly neúčinnými díky tomu, že vši na ně získaly rezistenci. Dnes na trhu najdete už jen přípravky na bázi minerálních olejů, které vši zadusí. Mnohé slibují, že stejně zadusí i hnidy – ale toto tvrzení je sporné, jelikož výrobci doporučují proceduru vícekrát opakovat s odstupem několika dní (aby se vajíčka mohla dovyvíjet).

Ale ať použijete jakýkoli přípravek, vždy musíte vlasy pročesat hustým hřebenem, kterým vyčešete mrtvé vši.

A tady je kámen úrazu - u většiny přípravků máte přiložen klasický všiváček. Je sice hustý, aby zachytil vši, ale ne dostatečně, abyste vyčesali i hnidy. Pokud totiž přežije některá hnida, za pár dní budete mít problém se všemi opět doma.

My Vám nabízíme speciální hřeben na vši - Kouzelný všiváček. Hřeben je navržen tak, aby zachytil i hnidy. Kromě toho, že je velmi hustý, jsou na něm také malé spirály.

Kouzelný všiváček

Pokud zjistíte, že Vaše dítě má vši, vlasy stačí umýt, rozčesat klasickým hřebenem a následně poctivě všechny vlasy pročesat Kouzelným všiváčkem. Aby bylo pročesávání snazší, můžete použít kondicionér. Po prvním důkladném pročesání byste už neměli nalézt na hlavě žádnou živou veš. Následně je třeba vlasy tímto způsobem pročesat ještě 2-3krát s odstupem dvou dnů, abyste vyčesali opravdu všechna vajíčka, která postupně mohou růst a při prvním česání jste je nemuseli zachytit (vždyť to znáte: "Mámo, už stačí..." )

Vyčesané vši i hnidy můžete hodit do výlevky nebo udělat dětem zábavný program a vzdělávání v jednom: můžete je pozorovat lupou nebo pod mikroskopem. :-)

Veš pod mikroskopem

 

Proč právě tento všiváček

Protože víme, že vši jsou zátěží nejen na psychiku, ale hlavně na peněženku. Pokud si prohlédnete cenu přípravků na jednorázové odstranění vší, zjistíte, že je to poměrně nákladná záležitost. My vám však za podobnou cenu nabízíme doživotní vyřešení problému. Nerezový Kouzelný všiváček můžete používat roky a bude stále stejně účinný. Zuby hřebene jsou pevně ukotveny těsně vedle sebe tak, že zachytí i malé hnidy, takže se jich zbavíte bez použití chemie. Jsme o tom dokonce tak přesvědčeni, že nám do 60 dnů můžete hřeben vrátit, pokud s ním nebudete spokojená a my Vám vrátíme celou částku zpět.

EXTRA TIP 1: Hřeben můžete používat i preventivně po mytí vlasů, abyste případnou novou infekci vší zachytili co nejdříve.

EXTRA TIP 2: Trpíte-li lupy, před mytím vlasů si můžete vlasy pročesat tímto hřebenem a odstraníte tak všechny lupy, které se uvolnily z pokožky.

Jaká opatření je ještě třeba učinit

Přestože se na více stránkách výrobců přípravků proti vším píše, že další opatření vlastně dělat nemusíte, na stránkách hygieny se doporučuje vyprat ložní prádlo, čepice a pod. které přicházejí do styku s vlasy. Udává se, že veš dokáže přežít asi 24-48 hodin mimo hlavu, ale vše závisí na podmínkách a může to býť i déle.

Veš nemá ráda chlad, přímé sluneční záření a sucho, naopak jí vyhovuje teplo, tma a vlhko. Proto může dojít k opakované "infekci" i jedním-dvěma zablouděnými jedinci. Proto věci vyperte nebo je nechte několik hodin vyvětrat na slunci a v průvanu. Zbavíte se tak nejen vší, ale také roztočů 😊