Lufa je dýně podobná cuketě. Můžete si koupit semínka a vypěstovat si ji i doma, pokud žijete v teplých oblastech Česka nebo máte doma volné místo ve skleníku. Starší botanický název Lufa egyptská mluví dost o tom, kde má lufa původ. Potřebuje tedy spoustu tepla a slunce. Je popínavá, proto potřebuje oporu. Z reakcí našich zákazníků víme, že se jí dobře daří na jižních balkonech.

Ve světě se pěstuje na houbičky zejména lufa ostrohranná, u nás lufa válcovitá.

Lufa pestování

Na kvalitní lufy v Česku a na Slovensku ještě nejsou dostatečně vhodné podmínky, protože do plné zralosti se dostává až v pozdním podzimu, proto i my vysušenou a slisovanou lufu dovážíme z Egypta. Do balíku o hmotnosti 10kg se vejde více než 160 luf dlouhých 50-60cm.

Lufa zlisovana

Lufa se dá i jíst – hlavně její mladé plody, chuťově je však nevýrazná. Lufa se pěstuje zejména pro její pevnou celulózovou dužinu.

lufa dužina

 

Úplně vyzrálé lufy je třeba zkvasit, oloupat, proplachovat vodou a vysušit.

Lufa šúpanie

 

Takovou lufu můžete použít v koupelně či sauně jako masážní a peelingovou houbu. Z lufy se vyrábějí také masážní rukavice.

lufa -masáž

Pro nás je však lufa nejlepší pomocník v kuchyni – používáme ji místo houbičky na nádobí. Výhodou je, že se v ní nezachytávají kousky jídla resp. je snadno umíte vypláchnout. Rychle vyschne, takže se v ní nemnoží bakterie, které způsobují zápach houbiček a mohly by být potenciálním zdrojem choroboplodných bakterií.

lufa v kuchyni

 

Lufa se však ne zcela hodí k utírání stolu – pokud jste ho zvykli houbičkou na nádobí utírat. K tomu se hodí spíše některá z našich pratelných celulózových houbiček, které můžete několikanásobně vyprat a znovu používat.

Lufa do kuchyne

 

Velkou dýňovou lufu si musíte nastříhat na cca 5cm široké kousky.

strihanie lufy

Ty pak používáte jako houbičky na nádobí, dokud se nerozpadnou. Trvá to cca 1 měsíc. Takovou rozpadlou lufu můžete vyhodit do kompostéru, jelikož je 100% přírodní a kompostovatelná. Tam se za pár týdnů rozloží na rozdíl od plastové houbičky, která patří do komunálního odpadu a nerozloží se nikdy.