Lufa je dýně podobná cuketě. Můžete si koupit semínka a vypěstovat si ji i doma, pokud žijete v teplých oblastech Česka nebo máte doma volné místo ve skleníku. Starší botanický název Lufa egyptská mluví dost o tom, kde má lufa původ. Potřebuje tedy spoustu tepla a slunce. Je popínavá, proto potřebuje oporu. Z reakcí našich zákazníků víme, že se jí dobře daří na jižních balkonech.
Ve světě se pěstuje na houbičky zejména lufa ostrohranná, u nás lufa válcovitá.
Na kvalitní lufy v Česku a na Slovensku ještě nejsou dostatečně vhodné podmínky, protože do plné zralosti se dostává až v pozdním podzimu, proto i my vysušenou a slisovanou lufu dovážíme z Egypta. Do balíku o hmotnosti 10kg se vejde více než 160 luf dlouhých 50-60cm.
Lufa se dá i jíst – hlavně její mladé plody, chuťově je však nevýrazná. Lufa se pěstuje zejména pro její pevnou celulózovou dužinu.
Úplně vyzrálé lufy je třeba zkvasit, oloupat, proplachovat vodou a vysušit.
Takovou lufu můžete použít v koupelně či sauně jako masážní a peelingovou houbu. Z lufy se vyrábějí také masážní rukavice.
Pro nás je však lufa nejlepší pomocník v kuchyni – používáme ji místo houbičky na nádobí. Výhodou je, že se v ní nezachytávají kousky jídla resp. je snadno umíte vypláchnout. Rychle vyschne, takže se v ní nemnoží bakterie, které způsobují zápach houbiček a mohly by být potenciálním zdrojem choroboplodných bakterií.
Lufa se však ne zcela hodí k utírání stolu – pokud jste ho zvykli houbičkou na nádobí utírat. K tomu se hodí spíše některá z našich pratelných celulózových houbiček, které můžete několikanásobně vyprat a znovu používat.
Velkou dýňovou lufu si musíte nastříhat na cca 5cm široké kousky.
Ty pak používáte jako houbičky na nádobí, dokud se nerozpadnou. Trvá to cca 1 měsíc. Takovou rozpadlou lufu můžete vyhodit do kompostéru, jelikož je 100% přírodní a kompostovatelná. Tam se za pár týdnů rozloží na rozdíl od plastové houbičky, která patří do komunálního odpadu a nerozloží se nikdy.