Pokud si jdete kupovat novou pánev, než zajdete do obchodu a koupíte si nějakou známou značku teflonové nebo keramické pánve, zvažte jejich výhody a nevýhody. Protože o nevýhodách se mluví málo a reklama Vás bude přesvědčovat pouze o jejich výhodách. Ale co na to všechno ekologie? Všechno si v tomto článku shrneme.
Teflonové pánve
Na dokonale nepřilnavý povrch si velmi snadno zvyknete.
Nepotřebujete žádné máslo ani tuk.
Koupíte je za příznivé ceny.
Jsou lehká, proto se s nimi jednoduše manipuluje.
Nevýhodou je, že se snadno poškrábou i při opatrném používání. Pánve je třeba správně čistit i odkládat, aby nedošlo k jejich poškození.
Pokud nemá speciální dno, není vhodná k indukci.
Nejsou vhodné ke smažení a opékání při vyšších teplotách a u těch pokrmů, kde je důležité udržet vysokou teplotu pánve i během úvodní fáze vaření (steaky, opékaná zelenina apod.)
Teflon je syntetický materiál, který není biologicky odbouratelný a může trvat velmi dlouho (pokud vůbec), než se rozloží. Některé teflonové pánve mohou obsahovat i složku PFOA, která je toxická a neodbouratelná a většina zemí ji již zakázala. Problémem mohou být levné pánve v čínských obchodech.
Při výrobě teflonových pánví mohou do životního prostředí unikat nebezpečné látky
Nižší energetická náročnost výroby.
Odborníci zjistili, že z malého škrábance v povlaku pánve potažené teflonem, se může uvolnit až 9 100 mikročástic plastů
Přehřívání pánve nad 260°C vede k uvolňování toxických výparů, které jsou nebezpečné pro lidi i pro životní prostředí.
Krátká životnost pánve.
Teflonové pánve nejsou běžně recyklovatelné, protože nepřilnavý materiál by znehodnotil ostatní recyklovatelný materiál (kovy). Existuje způsob, jak recyklovat teflon, ale není u nás dostupný, proto by pánve měly jít do směsného odpadu.
Keramické pánve
Přestože to název evokuje, nejde o opravdovou keramiku. Na kovovém těle pánve je nepřilnavý povlak na bázi silikonu získaného z písku. Technicky se jedná o tzv. sol-gel.
Nepřilnavý povrch neobsahuje nebezpečné PTFE a PFOA, takže používání těchto pánví se jeví jako bezpečnější alternativa.
Povrch by měl být odolnější vůči poškrábání než teflon.
Snadno se čistí a udržují.
Pánve poměrně rychle ztrácejí nepřilnavé vlastnosti, pokud se přehřívají. Prodloužit jejich životnost můžete tak, že je nebudete mýt v myčce na nádobí.
Nejsou vhodné pro vaření při vyšších teplotách.
Pokud nemá vícevrstvé dno, není vhodná na indukci.
Keramické povrchy mohou obsahovat toxické látky, které škodí životnímu prostředí. Při výběru pánve proto dbejte na to, aby neobsahovala olovo ani kadmium (není-li výslovně uvedeno, je velká pravděpodobnost, že je obsahuje).
Pánve jsou vyrobeny ze směsi kovu a keramiky s povrchovou úpravou a nejsou vhodné pro recyklaci. Patří do směsného odpadu.
Nižší energetická náročnost výroby.
Pánve nemají životnost delší než pár let.
Shrneme-li to, teflonová pánev i keramická pánev je z ekologického hlediska horší volba - hlavně proto, že mají velmi krátkou životnost a mohou do jídla uvolňovat toxické látky.
Chcete-li vědět jaká pánev je ekologičtější alternativa, přečtěte si pokračování naše recenze - Vyberte si správnou pánev.